poznato je da ima brdo online servisa za slusanje muzike na netu,ali je ovaj kod mene pobedio…..text preuzet iz Hrvatskog magazina Bug….Uzivajte
jjednostavnijim riječma, Grooveshark je servis koji nudi mogućnost preslušavanja goleme i stalno rastuće glazbene biblioteke praktički svim korisnicima Interneta. Koristi se unutar internetskog preglednika, pa ne zahtijeva instalaciju posebne aplikacije, a funkcionalan je bez ikakve registracije i plaćanja. Drugim riječma, padne li vam na pamet neka pjesma, a tu se doista može raditi o gotovo bilo čemu (Groovesharkova je baza golema); sve što trebate učniti da biste je poslušali jest uputiti se na adresu servisa (http://listen.grooveshark.com); upisati njeno ime i zabava može početi. Naravno, ovdje se ne radi o glazbenoj revoluciji, kako autori Groovesharka često vole kazati, jer sličnu funkcionalnost nudi i nekoliko drugih servisa - Spotify i Pandora, da spomenemo najpoznatije - no glavna je prednost Groovesharka za ljubitelje glazbe iz Hrvatske što on - radi. Pokušaj korištenja Spotifyja ili Pandore iz Hrvatske završava prije nego što je zapravo i počeo: oba servisa po detekciji ovdašnje IP adrese trenutno daju obavijest da zbog licencnih ograničenja ne mogu ponuditi svoj sadržaj.
Iako za pretraživanje i streamanje glazbe, kako smo već kazali, nije potrebna registracija, otvaranje korisničkog računa ipak ima niz beneficija - opciju uploadanja glazbe, izrade vlastitih biblioteka, playlista i baze favorita, dijeljenje sadržaja putem Facebooka i Twittera i koješta drugo. Usto, besplatno je, stoga doista nema razloga da se ovaj korak preskoč.
Grooveshark također nudi opciju preplate. Korisnici koji odluče plaćati 3 USD (oko 20 kuna) mjesečno dobivaju VIP status i pripadajuću značku, ne vide nikakve oglase (njih je, ruku na srce, vrlo lako ignorirati jer su potisnuti na desni rub sučelja servisa); mogu detaljnije namještati sučelje, dobivaju aplikaciju za korištenje servisa bez internetskog preglednika, pjesme im se automatski scrobblaju na Last.fmu i slično.
Osnovno (i jedino) ograničenje Groovesharka, bez obzira na korisnički status, odnosi se na skidanje pjesama: takvo što nije moguće. Streamanje je dozvoljeno i neograničeno, ali pohrana glazbe na disk - ne. Snalažljivi uvijek mogu pribjeći snimanju zvuka s izlaza zvučne kartice, pa za one sa voljom i znanjem, kako to u životu obično biva, prepreka nema…
Moć pretraživanja
Krajem 2009. godine Grooveshark je poprimio vizualni identitet nalik iTunesima, Songbirdu ili nekom sličnom sviraču glazbe, pa će se njihovi korisnici smjesta naći na poznatom terenu. Sučelje servisa podijeljeno je na navigacijski dio i prozor s playlistama s lijeve strane, centralni segment gdje se prikazuje sve za čme tragamo, te traku na dnu - na nju ide ono što trenutno slušamo, slušali smo ili tek planiramo poslušati.
Jarke boje i ljetni dizajn zaglavlja i središnjeg dijela servisa mogu se zamijeniti nekom drugom od desetak ponuđenih vizualnih tema (dvostruko više za pretplatnike); mada to neće svima biti odmah jasno - gumb Change Theme sakriven je u izborniku Home, u donjem desnom uglu prozora.
Jedna od najjačh strana Groovesharka upravo je ono što mora biti kvalitetno da bi njegovo korištenje bilo ugodno: integrirani pretraživač. Traka tražilice prvo je s čme ćete se susresti prilikom pokretanja Groovesharka. Premda u njoj inicijalno stoji ‘Search for Music’, naziv benda ili pjesme nije jedino što se ovdje može upisati. Ništa vas ne sprečava da unesete ime korisnika (više o Groovesharkovoj društvenoj komponenti kasnije); glazbenog žanra ili nešto treće - kriteriji prema kojima se može pretraživati jesu pjesme, izvođač, albumi, playliste i ljudi (korisnici).
Pretraživanje po playlistama mnogo je korisnije nego što isprva zvuč i ne dvojimo da će mnogi s vremenom zavoljeti ovu funkcionalnost. Primjerice, unošenje omiljenog žanra u tražilicu popraćeno klikom na karticu Playlists dat će popis svih playlista koje nose ime tog žanra, a koje su izradili drugi korisnici Groovesharka. U tim playlistama naći ćete izvođače i pjesme koje netko smatra dovoljno dobrima da bi ih stavio na takvu listu - jasno je da se ukusi razlikuju, no na ovaj je načn vrlo lako otkriti nove bendove i zanimljive pjesme. U skladu s time, pretraživanje playlista s unesenim pojmom ‘Christmas’ dat će mnoštvo kompilacija s božićnim pjesmama, ‘Rock Classics’ daje legendarne uratke žanra svih žanrova, ‘Domace’ rezultira listama s hrvatskom glazbom i tako dalje.
Posebno kvalitetnim playlistama možemo dodijeliti oznaku srca, čme postajemo njihovim obožavateljima i podižemo joj rejting, pa će se u budućim pretraživanjima pojavljivati pri vrhu liste. Također ih je, korištenjem odgovarajuće dugmadi u sučelju servisa, moguće podijeliti s drugima putem e-maila ili dodati među vlastite favorite. Sve to vrijedi i za pojedinačne pjesme.
http://listen.grooveshark.com/