Pokušao sam i da napravim skript za promenu PIN-a, ali tu sam već naleteo na problem da ne znam da rastumačm kako se PIN beleži u 45 bajtova koji se upisuju u jednu EF na kartici.
http://blog.goranrakic.com/archives/2010/08/jos_po_neko_zapazanje.html
Pisao sam na <ca@mup.gov.rs> i <support@scsquare.com>, tražio PKCS#15 profil za OpenSC i/ili tehničku specifikaciju instrukcija pa sada čekam odgovore.
Želja mi je da omogućim puno korišćenje kartice, uključujući i elektronsko potpisivanje.
——————————
Da biste probali ovu malu skripticu na Macu treba vam čtač koji ima drajvere. Najbolje je kupiti CCID čtač koji radi bez bilo kakve dodatne instalacije. Ja imam Gemplus/Gemalto PC Twin i pod GNU/Linuksom radi sa libccid i pcsc-lite koji se koriste i na MacOS X, i podrazumevano su uključeni.
Da testirate da li sistem vidi čtač u terminalu pokrenite program pcsctest.
Treba vam i pyscard biblioteka za Python koja se preuzima odavde. Vidim da postoji mpkg, a ako to možda ne radi, za instalaciju iz izvornog koda (tar.gz) dovoljno je raspakovati i ukucati python setup.py install u terminalu sa administratorskim ovlašćenjima.
Sada preuzmite FreeSteel skriptu sa Gitoriousa (desno u koloni ima opcija download master as tar.gz).
Raspakujte, otvorite terminal, pređite sa cd /putanja u taj direktorijum i nakon što u čtač ubacite karticu pokrenite freesteel.py skriptu: ./freesteel.py. Za listu dostupnih opcija pokrenite ./freesteel.py—help.
Sugestije, primedbe, i ispravke koda su dobro došle. Već ima interesovanja od Linuksaša da se deo koda izdvoji u pravu biblioteku, da se doda grafičko okruženje, implementira opcija za izradu izveštaja u PDF formatu. Ja trenutno time ne mogu da se bavim i pokušavam da implementiram nove mogućnosti za rad sa samom pametnom karticom, ali svakako ću ubaciti sve što drugi pošalju.
Post edited by: Goran, at: 2010/08/26 00:25