Hajmo spajdermeni i ostali koji petljate s mrežama, može li neko da mi pomogne u vezi sledećeg problema.
Naime pošto su mi se u kući nakotili uređaji koji se kače na wi-fi, a ja taj sharing radim s iMaca, hteo sam da uzmem neki wireless modem/router. Imao sam samo lelekomov Huawei Smart AX MT882 ADSL modem sa jednim RJ-11, jednim ethernet/RJ-45 i jednim USB portom. Dakle sa ADSL splitera telefonski kabl ulazi u njega i jedan UTP kabl izlazi do iMaca koji dalje shareuje signal putem ugrađenog AirPorta.
Međutim, dopao mi je ruku jedan Cisco/Linksys wireless router (WRT120N). On ima samo UTP portove (pet komada - jedan ”Internet” ulaz i četiri izlaza).
Moja dijabolična ideja je bila da taj wireless router ubacim između ADSL modema i to sam i uradio iMaca, samo je ostalo pitanje: kako ja mogu da ga konfigurišem?
Ovo sve radi do jaja, dakle iMac i svi sekundarni uređaji koji se kače na iMacov wi-fi izlaze na net najnormalnije. Dakle Linksys radi. Pitanje glasi: kako dođavola da pristupim Linksysu??? Želim naravno da isključm iMacov wi-fi i da wireless rokam sa Linksysa.
Na Huawei upadam preko one lokalne adrese 192.168.1.1, kroz browser. Kako s ovim Linksysom da odradim to isto???
default ip adresa za linksys ti je isto 192.168.1.1 a password: admin kao i user.
Jedan od nacina je da se nakacis samo UTP kablom za linksys i da ga tako iskonfigurises, tj. da onda pristupis adresi 192.168.1.1 i da podesis na njemu adresu 192.168.1.2 pa da mu onda tako pristupas ubuduce. A moze si da iskljucis WiFi na Huawei-u pa da se onda nakacis na mrezu linksys-a i pristupis njemu preko adrese 192.168.1.1 i onda sve podesis. Znam da nisam najbolje objasnio ali kad zapnes negde pitaj.
E, puno ti hvala za odgovor. Moram priznati da te nisam do kraja ispratio ali sam se snašao jer se zapravo zovem ?oravson ?oravsonović iz Donjih ?oravsonovića i pitao sam ovde umesto da potražim na netu kako treba.
Elem, evo ovde stranice gde ljudi lepo objašnjavaju kako se radi ovo što sam pitao i to baš za Meka. 198.162.1.1 je kako spomenuh Huaweijeva adresa, a ovaj je imao neku drugu iz onog opsega što počnje na 10.
U svakom slučaju, sada sve radi kako treba, WPA2 i ostalo i dakle moralna pouka priče je da prvo treba da pogledam na netu pre nego što cimam ljude bez veze po forumima. :dry:
Moja preporuka iz iskustva:
Sve od wifi uredjaja sto mozes zakaci preko utp-a (ako je fizicki izvodljivo) na taj ruter (pogotovo ako koristis file sharing).
192.168.1.1 je default adresa maltene svih wifi uredjaja ‘out-of-box’.
To sto pocinje na 10.x.x.x je set privatnih ip adresa.
DHCP u podesavanjima rutera je zaduzen za dodjelu tih adresa uredjajima koji su zakaceni (bilo preko wireless-a ili utp kabla). Tu mozes podesiti da ti odredjeni uredjaj dobija stalno istu ip adresu kad se zakaci (ako imas file sharing upaljen).
Vidiš, to ti nije loša ideja, imam file sharing, razmislio bih o tome da zakucam tu adresu. Samo ne bih voleo da pokarambasam nešto jer nisam jedini koji koristi mrežu.
Dakle, kako ja to vidim, s mojim ograničenim poznavanjem ove problematike: ADSL modem ima tu adresu lokalne mreže 192.168.1.1. Kada sam se ranije direktno kačo preko UTPa, svakom uređaju je distribuirao neku adresu poput 192.168.1.5 itd.
Sada sam dakle nakačo ovaj wifi ruter na njega i sad glavna caka je da ne znam da li je ova 10.50.1.1 adresa dodeljena ili je bila predefinisana u ranijim podešavanjima rutera. Možda lupam ali svašta je tu već bilo podešeno, od lozinke za pristup ruteru (nije admin/admin 😊 ); preko lozinke za pristup wirelessu do svega ostalog - ruter je već korišćen. Sada iMac recimo ima adresu IPv4 adresu 10.50.1.51, dakle to je fasovao.
Sad, gde ja zakucavam tu ip adresu: u DHCP podešavanjima ADSL modema ili, što mi je logičnije, u podešavanjima wireless rutera?
Da bi vratio na staro, moraš wireless ruter da staviš u bridge mod da ADSL modem (koji u stvari radi kao ruter) nastavi da bude jedini ruter u mreži, ovako besprotebno NAT-uješ NAT, kako bi rekli stručnjaci za mreže. Dakle, wireless ruter staviš u brdige mod i’zakucaš’ mu neku adresu iz 192.168.1.x opsega (preko 192.168.1.65 do koje, koliko vidim, ADSL ruter dodeljuje preko DHCP-a) kako bi mu lakše pristupao kasnije.
Gledam ovo uputstvo i uvek se čudim kako Cisco/Linksys zapetlja stvari i kako je kod svakog rutera drugačji softver.
Ako sam dobro video, prvo isključ DHCP na ruteru, pa onda idi na Advanced Routing i isključ NAT, to će ga prebaciti u bridge mod. Onda mu podesiš adresu kod Internet Setup staviš Static IP (recimo 192.168.1.2 pošto je ADSL modem 192.168.1.1). To bi trebalo da je to, jedino će možda morati kabl od ADSL modema do Linksysa da prebaciš iz WAN porta u LAN port na LInksys-u, probaj da li će da radi ako je uboden u WAN port.
Evo mene na staroj vezi. Napravio sam šajze, više ne mogu da pristupim wireless ruteru.
Dakle, pokušao sam da odradim to što si rekao, samo sam nešto očgledno raskantao. Crveno je na slici šta sam ja čačkao, a zeleno šta je wireless ruter sam dodeljivao. ADSL modem nisam dirao.
Znak pitanja znač da se ne sećam šta sam upisao. Sad tek vidim da je DNS u pitanju tako da sam očgledno i tu nešto pokvario ali kapiram da to ne bi trebalo da me spreč da priđem ruteru.
Šta sam pokušao: adrese 192.168.1.1 (ADSL modem) - neće, 192.168.1.10 (ova što sam je sam zadao) - neće, stare adrese na 10.x.x.x - naravno neće, ostale kombinacije 192.168.1.x - ni to neće.
U Network preferences sam pokušavao sve sa DHCP i ništa ne pali. Doduše, ni ja tačno ne znam šta radim, to otvoreno kažem. Kada ostavim samo UTP vezu između iMaca i wireless rutera, DHCP dodeli adresu 169.254.140.161. Ovo mi lič na neku adresu koju bi mi dodelio lelekom, ne znam otkud to u izolovanoj mreži iMac-ruter???
Pokušao sam da uđem u ruter i preko 169.254.140.161 i preko 169.254.140.1 i preko još nekoliko 169.254.140.x ali ništa.
U svim ovim kombinacijama jedini ping koji se vrati je upravo 169.254.140.161, svaki koji sam slao ka 192.168.1.x se izgubio. Ovo me posebno buni.
A sve sam ovo uzeo da radim zbog: ‘ovako besprotebno NAT-uješ NAT” - zašto je ovo bitno? Šta je tačno NAT ali onako narodskim rečnikom, ništa ne kapiram sa Wikipedije. 😊 Sad ću zvučati kao nečja keva ili n00b riba ali zašto mi je problem bio da ”NAT-ujem NAT” ako je sve radilo, a sada ne radi? :D
I kako, do đavola, da sada pristupim ruteru? :blink: :(
E jbg zakasnio sam da te upozorim. Video sam da ces da switchujes u bridge mode al me otera zena na pijacu. Dok sam se vratio belaj.
Elem kad switchujes u bridge mode ruter izgubi IP adresu kojom bi mu pristupio. Jos uvek mi stoji jedan airlive koji sam tako popravio. Verovatno postoji neki nacin da mu se pristupi i vrati iz bridge moda ali ja to pre 6-7 meseci uz dosta googla nisam uspeo da nadjem. Kad se airlive prebaci u bridge mode on stvarno radi kao protocni bojler, sav traffic prosledjuje i nema IP adresu za pristup. Tad kad se to desilo cak sam pingovao ceo opseg adresa da bih nasao koja je njegova al nista nisam uspeo da uradim.
Tako da ko ovo resi popravice ne jedan nego dva rutera.
Svaka priča se završava tako što te žena pošalje na pijacu LOL :D
Elem, osposobio sam ovo. Madamov mi je sve lepo napisao, samo da dodam stvari koje se razlikuju u odnosu na moj prethodni post, a ja ih u aljkavosti nisam uradio kako mi je rečeno:
1. Internet connection type nije Automatic configuration - DHCP, nego Static IP
2. Pod Advanced Routing sam disableovao NAT
3. UTP kabl sam premestio iz WAN u LAN port
I sada sve radi. Dakle, bilo je isključvo do mene i srljanja. Proverio sam da li je sve OK tako što sam u Network preferences isključo Ethernet i ostavio samo AirPort. Radi sve: net na iMacu, laptopovima, iPodovima, ulazak u ruter i modem iz browsera, svi pingovi.
Ono 169.254.140.161 je bio self assigned IP address za koju nemam pojma čemu služi.
Tako da madamov puno hvala, još sat-dva pa bi i mene neko isterao na pijacu! :D
A sve sam ovo uzeo da radim zbog: ‘ovako besprotebno NAT-uješ NAT” - zašto je ovo bitno? Šta je tačno NAT ali onako narodskim rečnikom, ništa ne kapiram sa Wikipedije. 😊 Sad ću zvučati kao nečja keva ili n00b riba ali zašto mi je problem bio da ”NAT-ujem NAT” ako je sve radilo, a sada ne radi? :D
Na ovoj strani ima lepo objašnjenje NAT-a, ali je najbolje pogledati animaciju sa te strane urađenu u mrskom nam Flashu:
Zašto ne NAT-ovati NAT: prvo, bespotrebno je, a drugo eliminišeš jednu kariku u lancu kada dođe do problema pa treba da dijagnostikuješ gde je problem.
Kod nekih rutera se jednostavno switch ‘proširi’ zaa jedan port (Airport i gomila TP-Linkova) tako da ne moraš da prebacuješ kabl, Cisco se očgledno opredelio za jednostavniju varijantu da ne misle mnogo.
Sve to lepo ali kako si mu pristupio ako je bio u bridge modu? Koja IP adresa? Ili nije bio pa si mogao?
Kažem, materija mi je strana, nemam pojma šta je to Bridge mode izuzev što znam da postoji, pa ću pokušati plastično: zapamtio sam da sam za ruter uneo Local IP Address kao 198.162.1.10 (v. sliku gore). Spojio sam iMac i ruter UTP kablom, ništa više od toga. U Network preferences na iMacu sam, nakon dosta bezuspešnih pokušaja, probao varijantu Configure IP4V: Using DHCP with manual address. E, tu sam uneo ili 192.168.1.10 ili 192.168.1.50 (ne sećam se) i upalilo je. Nadam se da si već skapirao da li ovo znač da je Bridge bio uklj. ili isklj., jer ja iskreno pojma nemam.
madamov wrote:
ali je najbolje pogledati animaciju sa te strane urađenu u mrskom nam Flashu:
Uh, dobro je, već sam se uplašio da sam se srozao na nivo How Stuff Works! 😊
Hajde budite ljubazni još ovoliko, zarad mog generalnog obrazovanja: iako sve radi, nisam još načsto sa ovim IP adresama šta se dešava.
Krećem od ovoga, ovako sam nahranio svinju, sve radi i ništa ne diram:
- ADSL modem
- Wireless ruter
Svi uređaji koje kačm na wireless dobijaju adrese:
192.168.1.7
192.168.1.8
192.168.1.9
Šta me buni - kako mali Perica zamišlja network - ovo ispada kao da im adrese deli DHCP sa ADSL modema (što se i vidi na prvoj slici: Lease IP Address). Ako se uređaji kače na wireless ruter, zar adrese ne bi trebale da su iz opsega ovih pet sa druge slike (IP Address Range); npr.
192.168.1.50
192.168.1.51
192.168.1.52
??? :huh:
Mislim, pošto je čtava priča oko ovih statičnih (ne ‘statičkih”) IP adresa - da li je to ova 192.168.1.3? Da li sam sada miran po tom pitanju?