1 2 > 
1 of 2
Min konfiguracije za iPhone dev?
Posted: 11 November 2011 11:54 PM
Newbie
Rank
Total Posts:  13
Joined  2011-10-25

Pozz svima!!!

Prelazim na mac, pre svega zbog iPhone deva pa me zanima koja je min konfiguracija koja bi mi radila posao.

Trenutno gledam neke mekove ovde na oglasima i ono za sta imam para je dosta staro.
U glavnom su to C2D 2-2.8 GHz sa 2-4GB rama…

Moze li mi neko reci da li je to dovljno?

Na primer, dvoumim se izmedju novog MacMini sa i5 i 2 GB rama i polovnog iMac sa C2D, 2.8GHz i 4GB rama.

Any help, pls! :(

Profile
 
Posted: 12 November 2011 12:06 AM   [ # 1 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Ne bavim se developmentom, ali koliko su stariji i iskusniji članovi pričali ovde po forumu (jedan od njih je i alex); čak su pomenuti i macbook-ovi beli, tako da takav polovan iMac sigurno vrši posao 😊
Mada, novi mini je mala zver… tu sigurno nećeš imati problema… Da sam na tvom mestu, iako nisi design momak, zaobišao bih iMac zbog prašine u ekranu, naročto polovan, i uzeo novog minija…

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 12 November 2011 12:13 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3952
Joined  2007-11-19

Moze sve od intel-a.

Kao sto cika_kosta kaze moze beli macbook provereno.

 Signature 

http://www.macintosh.rs

Profile
 
Posted: 12 November 2011 01:03 AM   [ # 3 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  13
Joined  2011-10-25

Aj sada jedno, mozda, glupo pitanje: koja je konfiguracija belog mackbooka?

Profile
 
Posted: 12 November 2011 01:13 AM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3952
Joined  2007-11-19

Od 2.0GHz pa nagore, 4GB rama ce ti biti dovoljno :D

 Signature 

http://www.macintosh.rs

Profile
 
Posted: 12 November 2011 02:45 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1850
Joined  2006-11-24

Nisam u toku sa cenama, ali ako novi Mini možeš da nabaviš za slične pare kao neki polovni C2D iMac - uzmi Mini (uz pretpostavku da imaš monitor, jel’te).
RAM možeš sam da dopuniš za ‘male pare’ (tj. odeš u bilo koju prodavnicu računarske opreme i kupiš odgovarajuće module) a ostatak arhitekture novog Minija će sigurno oduvati većinu (ako ne i sve) starih C2D iMac-ova.

Što se tiče minimalne konfiguracije za development - meni je moj 5 godina stari iMac sasvim dovoljan za to, a njegov godinu-dve mlađi brat MacBook još više - no, kako koristim isti računar za sve (posao/zabavu/hobije/...) apetiti su mi se otvorili prema novim iMac-ovima jer je udobno držati gomilu nepovezanih stvari upaljenih u isto vreme, a da sistem ne umre od toga 😊
To je i razlog zašto mi MacBook bolje radi posao kao dev. mašina: em što ima giga rama više (jer u ovoliko stari iMac ne mož’ efektivno više od 3GB ); em što su upaljeni samo alati koji su potrebni u tom trenutku.

Post edited by: Dachaz, at: 2011/11/12 02:49

 Signature 

Carnival of Flesh

Profile
 
Posted: 12 November 2011 12:54 PM   [ # 6 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  13
Joined  2011-10-25

Hvala svima! Konacno malo realnih informacija iz iskustva, a ne samo lupanje na osnovu procitanih clanaka na netu! :D

@Dachaz, koje su ti konf taj iMac i BookPro?

Post edited by: Kursulla, at: 2011/11/12 12:57

Profile
 
Posted: 12 November 2011 10:50 PM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1850
Joined  2006-11-24

iMac, beli plastikaner, prva generacija 24’ - C2D na 2.16GHz i 3GB 667 RAM-a.
MacBook (bez Pro); beli plastikaner - C2D na isto 2.16GHz i 4GB 667 RAM-a

 Signature 

Carnival of Flesh

Profile
 
Posted: 13 November 2011 01:25 AM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  535
Joined  2010-06-20

Upravo kao sto kolege rekose (dopada mi se odjednom da sve zovem kolegama). Svaka intel masina ce raditi posao.

Sto se cena tice, zavisi koliko imas da odvojis. Uvek je lepo kupiti novo, ali nikako nije i nuzno. Narocito ako ne trazis iskljucivo iMac (ako nije beli, plasticni, za njih treba garancija zbog ekrana).

Ako imas manje para, savetujem ti da sacekas neki beli MacBook(bez pro) da se pojavi na oglasima. oni idu od 250-400 u zavisnosti od stanja i konfiguracije (godine).
2007 ne uzimaj iznad 300.
2009 (ne unibody) racunaj 350. (uvek variraju cene zavisno od potraznje)

Ako ti mobilnost nije presudna, uzmi mini ili imac beli. Racunaj (300-600) u zavisnosti opet.

Tu je zackoljica. Novi Mini sa i5 procesorom, kosta 600 eur. tako da ako imas 500… skupi jos sto i obezbedi se na narednih 3-4 godine i sto se tice programiranja, a i za obicne stvari poput igrica na windowsu.

Svakako bih ti savetovao MacBook, sa njim sam i ja poceo, i pokazao se kao odlican izbor. Kupio sam MB 09 na 2.0ghz sa 2gb rama, za 350eur (jeftino u tom momentu) i koristio ga godinu ipo dana za sve sto mozes da zamislis. Od igranja Fallout NV do web dizajna, kompajliranja C u .NET, 3d renderinga i montaze hd materijala u final cut pro. Baterija me nije nikada zezala, dok je ja licno nisam zaj*bao. Kuciste mi se nigde nije polomilo. Neki bi rekli da sam imao srece, ja pre mislim da je to zato sto sam ga voleo, sto sam voleo svojih ulozenih 350eur, i vratilo mi se. Prodao sam ga godinu ipo dana kasnije, za ISTE pare. Trenutno koristim MacBook Pro 13’ 2011.


Oko ram memorije nemoj da se puno brines, nije skupo dokupiti jos, a ako te instalacija brine, doneses do mene u radnju, pa za pet minuta uz kafu sredimo to.
Ono sto je bitno oko rama, je da pogodis koja brzina ce odgovarati za koji mac. Takodje mogu ti oko toga pomoci ako navratis, ali ako te mrzi, imas sajt everymac.com ili program koji se zove mactracker, gde mozes pronaci sve modele.

U svakom slucaju, navrati do Macola radnje kada ti bude zgodno (ponedeljak npr) pa lepo sednemo, pogledamo oglase, okrenemo telefone, popijemo kafu i nadjemo ti nesto 😊


(zvucim ko neki silovatelj kad zovem ljude ovako 5 puta u jednom postu :D )

Post edited by: Marko Mitranic, at: 2011/11/13 01:27

Profile
 
Posted: 13 November 2011 04:03 PM   [ # 9 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  13
Joined  2011-10-25

Au… ovo je detaljan odgovor!:cheer:
Stvarno svaka cast.

Poslusacu te i sacekati da natrci neki macbook.

Aj neki od narednih dana cu svratiti do Macole na konsultacije, jer sam u ovome totalni noob i malo toga mi je jasno! :unsure:

Macola je na Andricevom vencu, ako ne gresim?

Profile
 
Posted: 13 November 2011 06:37 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Kursulla wrote:

Poslusacu te i sacekati da natrci neki macbook.

Bez da se mesam ‘kolegi’ u savete, razmisli o velicini ekrana. Uz mini ili book ti treba i dobar monitor. U smislu bas te briga za boje ali treba sto veca rezolucija. Ja sam pre iMaca 24’ imao c2d mini i bio sam prezadovoljan brzinom rada i kompajliranja. Sam 24’ ekran sa 1920x1200 je bar meni na donjoj ivici upotrebljivosti. XCode 4.x ima palete na sve strane, uz mali monitor neces moci da vidis sve odjednom. Da ne pricam o split pogledu, kad hoces da gledas i code i xib istovremeno.

Intel c2d 2.0GHz procesor ili jaci ti bez problema zavrsava posao. Grafika te u principu ne zanima, cak i miniji sa intel grafikom od pre par godina vise nego zavrsavaju posao. Velicina diska je _malo_ vaznija, uz normalno arhiviranje i git/svn treba da imas bar 500 giga za komotan rad. Najvaznija je rezolucija ekrana, da bi XCode komotno stao. Tako da book moze da ti zavrsi posao ako bas mora ali nije to to. Ja bih se pre oducio za minija sa velikim ekranom ili za polovan 24’ iMac nego za book jer i uz njega moras da uzmes poseban monitor pre ili kasnije.

Profile
 
Posted: 13 November 2011 06:59 PM   [ # 11 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  13
Joined  2011-10-25

Hard mi nije problem, verovatno cu iz trenutnog kompa uzeti jedan hdd od 0.5TB i staviti ga u neki rack.

A sta je sa iMacovima i prasinom koju pomenu @Cika_Kosta?

Profile
 
Posted: 13 November 2011 07:14 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Prasina moze da se desi, i na starijim i na novijim modelima. Prilicno je stvar lutrije. Sta su prioriteti ces morati sam da procenis sad kad imas sve podatke. Ja sam se otkad koristim Imac navukao na sto bez kablova i iako volim minija verovatno bih opet uzeo iMac. U smislu nemam oko sokolovo da mi smeta prasina (ako se desi); vise mi je vazan prazan radni sto. Mislim da nisam imao prasinu do sad ili nisam vican da je prepoznam tako da ne mogu da garantujem da mi ne bi smetala ako bi se desila. Potrazi slike iMacova sa prasinom na netu pa proceni sta ti je vaznije.

U svakom slucaju dachaz ti je dao odlican savet, ako mozes uzmi minija umesto booka, tu nikako ne mozes da pogresis. Btw dachaz i ja ponesto radimo u XCodeu, od svih koji su ti dali savet. Ostali su uglavnom i sami rekli da nemaju dodira sa programiranjem a i oni koji nisu to rekli takodje nisu programeri. Tako da imas dva glasa za minija ili opciono razmisli o polovnom iMacu ako si malo hrabriji. Book moze ali nije bas idealan.

Profile
 
Posted: 13 November 2011 08:26 PM   [ # 13 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  535
Joined  2010-06-20

Istina, ja xcode u zivotu nisam upalio. samo .NET, i to mi je bilo komotno.
Ali verujem da iphone dev zahteva malo prostora 😊 Prevideo sam to, izvinjavam se.

Profile
 
Posted: 14 November 2011 12:31 PM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Samo pazljivo sa savetima/misljenjima i sve ce biti u redu. U stvari sam reagovao zato sto kad pricas sa uverenjem i triput pomenes Macolu, ljudi pomisle da si upoznat sa temom i da iza toga stoji ozbiljna firma.

U toku razvoja iOS aplikacija se cesto koristi emulator za brze probe. Kod mene na 1200 px vertikali iPad emulator _jedva_ stane od docka do menu bara. Pri cemu koristim bas smanjen dock. Ne znam kako emulator stane na manji ekran. iPhone emulator jeste manji ali retina display iPhone emulator je skoro veliki kao onaj za iPad. Uglavnom ko nece da razvija _samo_ za iPhone bez retina ekrana skoro sigurno mora da uzme velicinu ukrana kao jedan od prioriteta.

Profile
 
Posted: 28 November 2011 03:36 PM   [ # 15 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  61
Joined  2006-12-06

Evo i s moje strane misljenje:

Koji god da uzmes Intel-Mac neces omasiti. Ali vidi, nece tebi biti problem brzina procesora, vec velicina monitora, odnosno radni prostor ekrana.

Ja imam imac 24’, sa samsung 22’ dual screen i ponekad i tu zafali.
Navikni se da ces sve vreme imati otvoren xcode, safari i xcode help, 100% vremena i da ces se svakih 40 sec.  prebacivati s jednog na drugo, pogotovo u pocetku (mada ja to radim i posle 3 godine). Covek zaboravi, cocoa je obiman framework ... sta god dokumentacija i pomoc su neophodni.

Ja sam takodje sretni vlasnik macbook-a stari dobri 13’ 3+ godine model i on radi sve isto kao i imac, ponesem ga na posao da nesto zavrsim kad imam vremena ali to je, neznam da nadjem blazi izraz, muka. Taman nesto zapocenes pa switch dokumentacija pa opet xcode, pa textmate a… desi mi se da zaboravim sta sam hteo.

Naravno sve ovo trba da uklopis u buzet, ali ako ti mobilnost nije prioritet po meni imac ili mini sa ext. monitorom (polovni ili novi) su bolja opcija za programera.

P.S.
Sad videh da je iOS dev. u pitanju, e tu pored xcode, help-a, safarija, iphone simulator ce ti biti sve vreme aktivan i na macbook 13’ on ne stane delom ceo na ekran. Mozda to deluje kao cepidlacenje ali veruj da to jeste veci problem.

Post edited by: malimravbg, at: 2011/11/28 15:45

 Signature 

http://www.tagtaxa.com

Profile
 
 1 2 > 
1 of 2
‹‹ iTerm2      MonoTouch ››