< 1 2
2 of 2
Novi momenti - izmene zakona o deviznom poslovanju
Posted: 18 November 2012 11:04 PM   [ # 16 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  4275
Joined  2006-09-18

Opet se malo odlazi u off sa temom…širi se interesovanje, ali se počnju mešati i babe i žabe.

Država nije do sada sputavala rad za strane firme, a procedura je bila da honorar završi u banci, gde država ima uvida u pristiglu količnu novca.

Sada sa PayPalom je načnjen novi korak, da taj novac možeš da primiš i mimo naše banke, uz uslov da on ipak na kraju završi u našoj banci. Ti kao i do sada možeš da ga primiš na kraju na svoj račun u banci, jer si ga zaradio negde. Ono što u startu nećeš moći sa PayPalom je da uopšte primaš novac na PayPal račun. Moći ćeš samo da ga trošiš sa njega. Sam PP neće otključati tu mogućnost primanja novca. Tako je bilo mislim 2 godine na Cro i BiH PP-u.

A budući da nećeš moći da primaš novac na P, onda ništa od njihovih kartica. Mada, opet, i kad bude, biće sve sinhronizovano sa državnim aparatom, a onda će ti verovatno jeftinije biti da izvadiš karticu u nekoj od naših banaka 😊

Profile
 
Posted: 18 November 2012 11:24 PM   [ # 17 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  101
Joined  2009-12-13

indijanac wrote:

vboki wrote:

dozvoljeno je i primanje novca preko medjunarodnih elektronskih servisa platnog prometa za rezidente Republike Srbije, uz uslov da taj novac na kraju zavrsi na racunu u domacim finansijskim institucijama

Je l’ je to uslov da mora ili je to samo u slučaju da neko hoće da prebacuje taj novac u banku?
Šta ako neko preko nekog takvog servisa dobije neke pare i hoće da od tih para poruč neki proizvod iz inostranstva ili da plati nešto na Internetu? Ili ako bi neko hteo da dobije onu PayPal karticu da može pare sa PayPala da troši i u nekoj lokalnoj prodavnici ili da ih diže na bankomatu?

Dosada je svako posedovanje racuna za rezidente Republike Srbije u inostranim finansijskim institucijama bez izricite dozvole NBS bilo protiv zakonito.

Kada i ako usvoje ove predlozene izmene Zakona o deviznom poslovanju, isto ce postati legalno za rezidente Republike Srbije, ako je nalog/racun u inostranim servisima platnog prometa vezan sa nekim racunom u domacim finansijskim institucijama za elektronsku kupoprodaju dobara i usluga.

Drzavu je u sustini bas briga sta ces ti raditi sa parama koje si zaradio ili dobio od nekoga, pa bio on i u inostranstvu.

Nju interesuje da joj isplatilac ili primalac srestava u zavisnosti od svoje rezidentnosti plate porez na dohodak i socijalne doprinose, predvidjene zakonskim propisima, a sa onim sto ostane mozes da radis sta ti je volja.

U situaciji koju navodis, po nasem zakonodavstvu, ni trenutno, a ni sa navedenim izmenama, nije dozvoljeno rezidentima Republike Srbije da ta zarada ostane u inostranstvu i odmah se tamo potrosi, nego treba da udje u finansijski sistem Republike Srbije (u bilo kojoj konvertibilnoj valuti ili konverzijom u dinare); poplacaju se drzavi njene prinadleznosti, pa se sa onim sto ostane placaju dobra i usluge gde god ona bila u Republici Srbiji ili inostranstvu.

U temi Programiranje/Domaci autori/Re: iPhone Dev Program pa negde na petoj strani sam svojevremeno pisao kako bi to trebalo da izgleda u sulucaju prihoda od pruzanja programerskih usluga, sto koliko shvatam je i tvoj slucaj.

U medjuvremenu se nisu zasada nista promenile stope poreza, doprinosa i normiranih troskova za navedenu vrstu ostvarene zarade.

Profile
 
Posted: 18 December 2012 04:20 PM   [ # 18 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  101
Joined  2009-12-13

Navedene izmene i dopune zakona o deviznom poslovanju su usvojene od strane Skupstine Republike Srbije.

Objavljene su u Sluzbenom glasniku Republike Srbije 119/2012 od 17.12.2012 godine i stupaju na snagu pocevsi od 25.12.2012 godine.

Pozdrav

Profile
 
 < 1 2
2 of 2