Kako jedino ovaj forum nema temu posvećenu Leopardu, evo je 😊
Stavio sam 10.5 (466) na ext HDD, pa čtam koji je minimum hardverskih zahteva…znač, zvanično je ono za izostanak podrške za G3.
System requirements
You must have a Macintosh computer with:
• an Intel processor or a PowerPC G4 (800 MHz or faster) or G5 processor
• a DVD drive
• built-in FireWire
• at least 512 MB of RAM (additional RAM is recommended for development
purposes)
• a built-in display or a display connected to an Apple-supplied video card supported
by your computer
• at least 7 GB of disk space available, or 12 GB of disk space if you install the
developer tools
Znač G3-ke zaista nisu podržane. E sad, verovatno će se u dogledno vreme pojaviti i patch koji će dozvoliti instalaciju Lea i na slabije mašine (ne znam da li postoji G3-ka brža od 800MHz); kao što su to ‘dobri ljudi’ uradili za Aperture, kome je minimum hware req bio G5 na 1.5GHz sa 1GB RAM-a, za laptopove isto to, samo G4 sa 15’ i 17’ ekranom i, samim tim, malo većom rezolucijom (npr. zbog toga PB 12’ nije u startu podržan, jer ima rez od 1024x768 i slabiju gfx {nVidia 5200Go sa 64MB}).
Evo još jednog zanimljivog citata iz Read Me-ja 😊
Migrating iCal data from Mac OS X Tiger to Mac OS X Leopard
If you use iCal and migrate from Mac OS X Tiger to Leopard, be sure to open iCal in
Leopard before you open Mail. If you don’t you will not be able to create To Do notes
in Mail.
.Mac syncing with Mac OS X Tiger and Mac OS X Leopard
.Mac syncing in Leopard introduces a new mechanism which does not sync with older
systems. Because of this you can not sync contacts, calendars, and bookmarks with
Panther or with Tiger 10.4.6 or earlier.
To sync Leopard with Tiger 10.4.7 or later, you must update .Mac syncing on the Tiger
system. However, you cannot use that Tiger system to sync with other Tiger or Panther
systems.
To update .Mac syncing on a computer using Tiger to sync with Leopard, first sync all
your data on Tiger. Next, copy transitionDotMac.sh and UnregisterDotMac, located in
/usr/bin/ on the Mac OS X Install DVD, to your Tiger system. Finally, in Terminal run
the copy of transitionDotMac.sh on your Tiger system.
If you want to revert your Tiger computer to the earlier mechanism so that it works
with other Tiger and Panther systems, run the transitionDotMac script again.
Instalacija, osim vizuelnih detalja, nije menjana. I dalje se neinstaliranjem drajvera za štampače i dodatnih jezika za sistm cela instalacija može smanjiti za par gigabajta.
Za cirka 12 minuta je instalacija bila gotova.
Kad se Leopard podigne, prvo što pita je da li želite da startujete Time Machine. Na donjem screenshotu se vidi inovi izgled Findera. U Docku su dve nove ikonice..Spaces i Time Machine. Primetićete da su umesto trouglića, otvorene aplikacije obeležene nekom svetlucavom tačkom. Malo je slabije uočljivo..možda je i pozadina doprinela tome. U prvi mah sam mislio da je to neki odsjaj sa novog docka.
U Preferances prozoru dve novine..Parental Control i Time Machine. Sve ostalo je manje više isto (Nije više Dashboard&Exposé, već Exposé&Spaces).
Takođe, možda se na screenshotu može videti, ali i ne mora, ali kad upalite Leoparda, ćete definitivno videti, shade koji prozori bacaju na podlogu je kod Leoparda većeg radijusa, ali manjeg intenziteta, pa mi izgleda irealno. Verovatno samo stvar navike 😊
Inače, sve boje su intenzivnije, što se baš primeti kad se pogleda u tri dugmenceta za kontrolu prozora (. - +); koji blješe.
Time Machine nisam probao, nemam još spreman disk za to, instalirao sam 10.5 na ext USB, tako da sam ga u međuvremenu ubio, da bih ga stavio na laptop, gde ću ga moći inttenzivnije koristiti.
Ali, probao sam Spaces. Da, to je ona alatka odavno poznata Linuxašima 😊 Lepo radi, brzo prebacuje sa ekrana na ekran, u startu dolaze samo 2 spejsa, ali se može dodati još, po želji, i ono što kod Linuxa nije bilo, spejsovi se mogu dodavati i samo po vertikali ili samo po horizontali, tako da prebacivanje između njih bude vizuelno koninuirano i očekivano (umesto cik-cak kad imate 2x2 spejsa). Kao i Exposé-u i Dashboard-u, moguće im je dodeliti hot corner, pa da iskaču na dodir miša, ali se mogu menjati i putem shortcuta na tastaturi.
Network prefs panel je redizajniran, sa vizualnim indikatorima aktivne konekcije. Detalje nisam proveravao.
Par poboljšanja UI-a sam primetio u meniju na desni klik, gde su sada ubačene nove opcije: Create disk image from ‘folder’ i Send ‘folder’ to Bluetooth Device, za koje sam u Tigru pravio Finder plugin ili imao bluetooth file exchange ikonicu u docku. Takođe su zaobljeni ćoškovi menija.
Dodat je novi mod pregledanja, Cover Flow fazon, to ste već videli po prezentacijama na Apple-ovom sajtu. Očgledne promene na bolje.
Sam CoverFlow, kad se koristi za pregled fotki, odnosno, ovde pregledam ikonice, koje su transparentne, izgleda neverovatno realno. Valjda tome doprinosi dobro prepoznavanje alfa kanala, koji se menja crnom podlogom, pa se dobija blesav 3D efekat 😊
Još jedna dobra stvar koju su ‘ispravili’ je u View Options u Finderu, dugme ‘Use as Defaults’, gde sad u 10.5 dugme treba pritisnuti za čuvanje podešavanja kao default, za sve foldere, dok je u 10.4 po defaultu otkačena opcija da se promene primenjuju na sve foldere.